100 aastat Eesti tööturgu / Uus aastatuhat – esimene kümnend

Eesti 100. sünnipäeva puhul on põhjust sõita ajamasinaga läbi lähiajaloo ja vaadata, millisele tööturule astusid meie vanemad, vanavanemad ja vanavanavanemad. Manpower Eesti meeskond pani kümnendite kaupa kokku põnevamad faktid.

Uus aastatuhat – esimene kümnend

Uue aastatuhande sünd muutis Eesti tööturgu aegamisi, aga kindlalt stabiilsemaks ja läänelikumaks. Üheksakümnendate röövkapitalism hääbus, verinoored tippjuhid said vanemaks ning jõudsid tõdemusele, et hea töötulemus eeldab oskustega spetsialiste ja neid on lihtsam leida tööturult kui oma tutvusringkonnast. Üha tähtsamaks sõnaks muutus motivatsioon – selleks, et inimestelt midagi saada, pidi neile ka midagi vastu pakkuma.

Teine selle kümnendi oluline verstapost on interneti laialdane kättesaadavus ning sotsiaalmeedia areng. 2003. aastal sündis üleilmne tööalane suhtlusvõrgustik LinkedIn, mis jõudis kiirelt ka Eesti inimesteni. Tööandjad hakkasid tööotsijate tausta uurima internetiavarustest ja suhtlusvõrgustikest. Kümnendi esimeses pooles oli tööpuudus veel võrdlemisi suur ja leidus töökonkursse kuhu saadeti üle poole tuhande sooviavalduse. Üha rohkem tekkis tööandjaid, kes pidasid heade töötajate hoidmist ja motiveerimist oluliseks, aga leidus neidki, kes ütlesid, et potentsiaalsete töötajate järjekord on ukse taga ja kui ei meeldi, võib ära minna.

Kümnendi keskel tekkis tööjõudefitsiit ja töötajatele hakati taas pakkuma nii tasuta transporti kui majutust. Selline olukord oli tööturul lühike – Ameerikast alguse saanud kriis põrmustas hulga Eesti ettevõtteid ja ka paljud siinsed inimesed kaotasid töö.

2007
Hansapanga börsimaaklerid. Foto: Raul Mee, Äripäev.
2007

Vaata ka:
100 aastat Eesti tööturgu / Üheksakümnendad
100 aastat Eesti tööturgu / Kaheksakümnendad
100 aastat Eesti tööturgu / Seitsmekümnendad
100 aastat Eesti tööturgu / Kuuekümnendad
100 aastat Eesti tööturgu / Viiekümnendad
100 aastat Eesti tööturgu / Neljakümnendad
100 aastat Eesti tööturgu / Kolmekümnendad
100 aastat Eesti tööturgu / Eesti aja algus ja kahekümnendad