5 tulevikku vaatavat värbamissoovitust tööandjale

Ene Kohtla _Manpower Baltikumi personalijuhtEestis on täitmata töökohti rohkem kui kunagi varem ja lähitulevik näitab vaid tööjõukriisi süvenemist. Tööotsijatele on see kuldne aeg, aga personalijuhtidele peavalu. Vanad värbamismeetodid enam ei tööta, aga kusagilt tuleb sobivad inimesed leida. Manpower Baltikumi personalijuht Ene Kohtla toob välja 5 tulevikku vaatavat värbamissoovitust.

1. On väga vana ja levinud ütlus, et inimesi palgatakse oskuste ning vallandatakse isiksuseomaduste pärast. Tööturg on aga drastiliselt muutunud ning sama lause tuleks keerata tagurpidi. Kuna vajalikud oskused on pidevas muutumises, tuleb inimesi palgata just eelduste ja isiksuseomaduste järgi ning vallandada juhul kui inimene pole suuteline vajalikke oskusi omandama või ajakohastama.

2. Spetsiifiliste oskuste puudus tööturul on tõstnud nende hinna kõrgeks ning hea töötaja palkamine käib osadele ettevõtjatele üle jõu. Kui spetsiifilist oskust on vaja just täna ja praegu, pole tööandjal valikut, aga kui oskustega inimest on vaja nii praegu kui tulevikus, võiks kaaluda sellise inimese palkamist, kelle oskused pole veel piisavad. Erinevatel hinnangutel annab see tööandjale umbes 10 protsenti rahalist säästu ja lojaalse töötaja. Samal põhjusel tasub olla avatud ka praktikasoovijatele – mõni kulutab tõepoolest ülemäära tööaega ega loo lisaväärtust, aga mõni peab tuleproovile vastu ja
nii võib saada hea töötaja pikkadeks aastateks.

3. Arvesta, et potentsiaalsed kandidaadid koguvad infot nii organisatsiooni kui ametikoha kohta juba enne kandideerima asumist. Infot otsitakse nii interneti avarustest, seega jälgi pidevalt, mida sinu organisatsioonist sotsiaalmeedias ja foorumites räägitakse, võta sellest õppust ning sekku, kus vajalikuks pead. Sotsiaalmeedias tasub olla ka organisatsioonina aktiivne ja avatud, kusjuures seal on sinu parimateks müügimeesteks olemasolevad rahulolevad töötajad.

4. Rahast rääkimine ei ole tabu! Räägi avatult palgast, soodustustest ja teistest motivatsiooniteguritest juba värbamisprotsessi alguses – nii säästad enda ja kandidaadi aega ning väldid olukorda, kus ta jõuab pika värbamisprotsessi kestel valida hoopis teise tööandja, kes on kaardid paremini lauale käinud.

5. Hoia olemasolevaid inimesi. Uuringute kohaselt vahetatakse töökohta eelkõige töötasu, töö iseloomu, paremate karjäärivõimaluste ning paindlikumate töötingimuste tõttu. Kui saad milleski neist töötajale vastu tulla, tee seda kohe, enne kui ta hakkab töökoha vahetamisest rääkima. Erilist tähelepanu tasub pöörata tööaja ja töökoha paindlikkusele, mille osas on kõrged ootused eelkõige noortel.