Aeg muutusteks?

Kuulasin sel aastal üht väga head esitluste sarja, mis on mõeldud idufirmadele. Põhiline, mida alustavale ettevõtjale õpetatati on julgus ja oskus põruda. Põruda mitu korda järjest ja kõvasti. Sest see on parim viis õppimiseks. Ei ole vist edukat ettevõtjat, kes poleks teinud suuri vigu. Edukuse on toonud aga asjaolu, et nad osanud õppida oma veast ja mitte kinni jäänud ideesse, mis algselt väga hea tundus. Vigadest õppida ja edasi minna aitab hea mentor. Keegi, kes on olnud sarnases olukorras, kes teab sellest valdkonnast rohkem ja kes oskab sulle esitada õigeid küsimusi.

Teine väga oluline edufaktor on see, kas sa oled kogu oma hingega asja juures. Kas see, mida sa teed on see, mis teeb sind paremaks inimeseks? Kas selle tegemine teeb sind õnnelikuks? Steve Jobs soovitas 2005 aastal Stanfordis lõpetajatele peetud kõnes kolme asja. Üks neist on küsida küsida igal hommikul endalt, kas mu tänased plaanid oleksid olulised ka siis, kui see oleks mu viimane päev? Kui vastus sellele küsimusele on “ei” juba pikemat aega, siis on mõistlik midagi muuta.

Töökoha puhul on läbi aegade hinnatud stabiilsust ja püsivust.  Et teha muutus karjääris või vahetada töökohta peab olema väga tõsine põhjus. Tavaliselt ei tulene põhjused meist. Tööandja otsustab töösuhte lõpetada või teeb uus tööandja meile ettepaneku muutuseks. Inimene ise on enamusel juhtudest passiivne ja põruda ei taha keegi. Ja kas see ei ole tegelikult veidi absurdne? Inimene ise peaks ju olema see, kes aktiivselt oma tööga seotud elu kujundab ja eksimustest õpib. Kui vastus Steve Jobs´i esitatud küsimusele on olnud viimase 6 kuu jooksul valdavalt “ei”, miks me siis midagi ei muuda?

Ja miks me siis arvame, et õige otsuseni peame jõudma ise, ilma abi küsimata? Oskus küsida abi ja nõu seoses oma äri edendamisega on midagi, mida saab õppida. See on vundament, millele on minu arvates ehitatud terve start-up kiirendite olemus. Andy Lopata, pea 30-aastase nõustamiskogemusega networkingu treener, rääkis StartSmart üritusel väga toreda loo sellest, kuidas üks tema äridest algses variandis põrus. Ta kulutas palju raha ja aega ärile, mis millegi pärast ei saavutanud edu. Kui ta lõpuks pöördus grupi mentorite poole, küsis üks neist fundamentaalse küsimuse: “kas sa oled südamega selle asja juures?” Vastus oli, et mitte 100%. Ja siis aitasid mentorid selle äriidee lahti võtta ja tagasi kokku panna nii, et see oli 100% see, millega ta tegeleda tahtis. Ja seda saatis edu.

Kui te tunnete, et te ei ole oma igapäevast tööd tehes 100% südamega asja juures, siis on aeg midagi muuta. See ei tähenda, et tuleb teha kannapööre. See ei tähenda, et tuleb töökohta vahetada. See võib tähendada ainult väikese muudatuse tegemist olemasolevas töös. Tundmaks taas, et teete midagi, mis teid arendab ja õnnelikuks teeb.  Ja parim viis õige muudatuse tegemiseks on küsida abi. Rääkida inimestega, kes on olnud samas olukorras või teavad valdkonnast rohkem.

Meie Manpoweris oleme alati valmis teiega rääkima tööga seotud teemadest ja saame aidata kindlasti õigete inimesteni jõudmisel. Võtke meiega ühendust kui tahate, et keegi esitab teile õiged küsimusi 🙂

 

Kei Karlson
Personalikonsultant