Käisid intervjuul, kuid ei osutunud siiski valituks?

Sa tegid intervjuul justkui kõik õigesti, kuid siiski ei langenud valik sinu kasuks. Sa riietusid korrektselt. Jutustasid huvitavaid lugusid oma kogemustest. Küsisid asjalikke küsimusi. Pärast intervjuud olid kindel, et see koht on sinu! Kuid siiski osutus valituks keegi teine. Mis juhtus? Toome välja mõned võimalikud põhjused, miks valikuprotsess võis selliselt lõppeda.

Asi pole selles, mida sa ütlesid, vaid kuidas sa ütlesid

Pane tähele, kuidas sa intervjuul suhtled. Igapäevases elus on lihtne märgata, kuidas inimesed erinevates situatsioonides toimivad. Paljuski on see intuitiivne, kuid kindlasti on enese väljendus- ja suhtlemisviis kontrollitav. Seega pane tähele, kuidas sa osades situatsioonides suhtled ja kõneled – eriti intervjuul, kus sa kindlasti sooviksid intervjueerijale muljet avaldada. Proovi mitte olla liiga familiaarne, kuid samas ka mitte väga ametlik.

Kas sa võid tunduda liiga passiivne, et juhendada meeskonda või ehk mõjud liiga agressiivsena, et lahendada klientide probleeme? Vii läbi näidisintervjuu mõne oma pereliikme, sõbra või tuttavaga, et saada tagasisidet. Võimalusel võid proovida teha ka videointervjuu enda jaoks, et hiljem vaadata, kuidas suheldes alateadlikult käitud või kas kasutad mõnda parasiitsõna. Selliseid videokõnesid tehakse tihti ettevalmistumisel avalikeks esinemisteks ning need on väga tõhusad. Kõigele eelmainitule lisaks olgu öeldud ka see, et proovi kindlasti jääda iseendaks. Lihtsalt proovi osadele liigutustele või sõnadele rohkem rõhku panna ja vältida mõndasid teisi.

Välimus ja intervjuule saabumise aeg

Kindlasti peaksid olema korrektselt riietatud. Üldiselt soovitatakse pigem natukene ametlikumalt riietuda, kui liiga casual stiilis. Samuti proovi jõuda kohale natukene varem, kui sind oodatakse, kuid samas mitte liiga vara. 10-15 minutit varem jõuda on ok. Samuti hakka aegsasti intervjuu toimumise asukohta liikuma, et mitte liialt kiirustada – muidu võib juhtuda, et pead veel viimasel hetkel jooksma ning jõuad kohale higisena ja hingeldades. Ning juhul, kui oled harjunud end lõhnastama, siis ära sellega liiale mine. Inimesed võivad olla lõhnade suhtes väga tundlikud.

Liigne enesekindlus

Enesekindlus intervjuul on oluline, kuid liigne enesekindlus või isegi arrogantsus võib olla eemaletõukav. Sa ei taha, et intervjueerija või keegi teine arvaks, et oled ebameeldiv, enesekeskne või isepäine. Enesekindlus on okei, kuid sellega ei tohi üle piiri minna – oma jutule toetuseks too välja ka erinevaid näiteid ning samuti näita välja, et oled võimeline kuulama teisi ja küsima asjalikke ja asjakohaseid küsimusi.

Asi pole sinus, asi on neis

Vahel ei teki nö keemiat intervjueerija ja kandidaadi vahel või ei leitud sobivust kindla osakonna või meeskonnaga. See ei pruugi üldse olla sinu viga. Omavahelist keemiat ei saa teeselda, see kas on olemas või mitte. Aasi ei pruugi olla üldse sinus!

 

Seega on asju, mida sa saad intervjuu käigus kontrollida ja mõjutada ning on asju, mida sul ei ole võimalik kontrollida. Kui sa teed piisavalt eeltööd, praktiseerid oma intervjuul käitumise oskusi ning nö astud õige jalaga hommikul voodist välja, siis võid parandada oma intervjuu tulemusi oluliselt 🙂

 

Blogipostitus on inspireeritud Pamela Day LinkedIni artiklist, mis on leitav SIIT.

Hoia end kursis meie tööpakkumiste ja teiste kasulike teadetega ka Facebookis ja LinkedIn-s.

Keep yourself updated also on Facebook and LinkedIn.