Uuring: Töötajate pidu hakkab läbi saama

Värbamisplaane kaardistava rahvusvahelise uuringu kohaselt on ettevõtjate värbamisoptimism mullu sama ajaga võrreldes raugenud. Optimismi jätkub rohkem Aasiasse, Euroopas on tunda majanduse jahenemise mõjusid.

ManpowerGroupi kvartaalse uuringu raames küsitleti enam kui 59 000 tööandjat 44 riigist. Eesti lähiriikidest on hetkel värbamise osas kõige optimistlikumad Rootsi ja Norra, kus 7 protsenti ettevõtjatest plaanib alanud kvartalis inimesi juurde palgata. Eesti inimestele töises vaates huvipakkuvatel turgudel Soomes ja Suurbritannias on värbamisplaan 4 protsendil ettevõtetest.

“Nii nagu Euroopas tervikuna, on ka Eesti tööturul palju vastakaid sõnumeid,” rääkis Manpower Baltikumi tegevjuht Heigo Kaldra. “Hoogsa majanduskasvu aeg hakkab läbi saama ning saame rääkida ka struktuursest tööpuudusest vahelduseks valdavale tööjõupuudusele. Tallinnas ja Harjumaal on jätkuvalt ettevõtjad hädas, sest töötajaid pole kusagilt võtta, aga Ida-Virumaal ja Kagu-Eestis on keeruline kvalifikatsioonile vastavat tööd leida,” tõdes Kaldra. “Tööandjad peavad leidma täiendavaid lahendusi kas kaugtööks või inimeste transpordiks. Töötajate jaoks on jätkuvalt oluline võtmesõna ümberõpe, sest osad tööd saavadki otsa ja tagasi enam ei tule.”

Uuringu raames küsitleti tööandjaid 44 riigist. Eelmise aasta sama kvartaliga võrreldes on kahekümne kuues riigis värbamisoptimism madalam, kaheteistkümnes kõrgem ja kuues püsinud muutumatuna. Täiendava värbamise osas kõige optimistlikumad riigid on hetkel Jaapan, Horvaatia, Taiwan ja Uus-Meremaa, kõige pessimistlikumad aga Ungari, Hispaania, Itaalia ja Argentiina.

ManpowerGroup Employment Outlook Survey on maailmas enim tsiteeritud kvartaalne värbamisuuring, mida on koostatud üle 50 aasta. ManpowerGroup on rahvusvaheline personaliettevõte, millel on üle 70 aasta kogemust töötajate värbamise ja renditeenuste alal.

Lisainfo: Maarja Rüütel, [email protected]