Värbamisoptimismi TOP10: Euroopa riike vaid 2, suurim üllataja on Austraalia

Rahvusvaheline tööjõu värbamise plaane kaardistav uuring tõi välja, et tööandjate globaalne optimism värbamise osas on jätkuvalt kõrge. ManpowerGroupi uuringu raames küsitleti ligi 59 000 tööandjat 43 riigis, millest 41 riigis on plaan järgmise aasta esimeses kvartalis töökohti juurde luua. Eestlaste jaoks atraktiivsetest turgudest üllatab Austraalia, kus värbamisplaanid on viimase 6 aasta kõrgeimad.

Teist kvartalit järjest on kõigi uuringus osalenud riikide tööandjad värbamise suhtes optimistlikud, vaid Austria ja Itaalia ettevõtjad nentisid, et töökohti hetkel juurde ei looda. Kõige optimistlikumad värbajad tegutsevad Aasias ja Ameerikas. Enim on plaanis töötajaid juurde palgata Taiwanis (25% tööandjatest), Jaapanis (24%), Indias (22%) ja USA-s (19%).

Euroopa riike on optimistlike värbajate TOP10-s vaid kaks: Rumeenia (17%) ja Sloveenia (17%), kuid Euroopa riikidest suurimaks üllatajaks on hetkel hoopis Kreeka, mis hakkab pikaajalisest madalseisust üle saama ning kus 13 protsenti tööandjatest plaanib lähikvartalis töötajaid juurde palgata. Eestlastele atraktiivsetest lähiturgudest on Soomes ja Norras värbamisplaan 7 protsendil ettevõtjatest, Iirimaal ja Rootsis 5 protsendil ning Suurbritannias 4 protsendil.

Eesti noorte jaoks populaarne Austraalia tööturg muutub lähitulevikus veelgi atraktiivsemaks, sest seal on järgmises kvartalis uute töökohtade loomise plaan 14 protsendil ettevõtjatest, mis on viimase kuue aasta kõrgeim näitaja. Enim vajab Austraalia töökäsi ehituses ja kaevanduses, aga ka teenindussektoris, rahanduses ja tootmises.

“Kvartalipõhine uuring näitab küll lühiajalisi arenguid ja plaane, kuid toob siiski selgelt välja, et tööturul on praegu töövõtjate pidupäevad. See omakorda tähendab, et tööandjad peavad jätkuvalt üha rohkem pingutama, et inimesi leida ja hoida. Lisaks tuleb abi järgi ilmselt vaadata robotiseerimise suunas, mis on ka suur globaalne trend aga ei tasu kuulda võtta neid, kes hirmutavad, et robotid võtavad inimestelt töö ära – erinevad rahvusvahelised uuringud näitavad uute töökohtade loomise vajadust ka seoses automatiseerimisega. Eestis pole mitte kunagi varem olnud nii palju vabu töökohti kui praegu ja sarnane trend on ka teistes riikides, seega on turul küllaga ruumi nii inimestele kui robotitele,” lisas Kaldra.

 

MEOS_Q1Masthd12inGrayBlend10_29_15